شیشه بالابر خودرو
پست شده در مقالات

8 دلیل اصلی کار نکردن شیشه بالابر خودرو

این اتفاق ممکن است بسیار عذاب آور باشد و برنامه هایتان را بهم بریزد، کار نکردن شیشه بالابر خودرو می تواند امنیت خودروی شما را به خطر بیندازد.

رگلاتور شیشه خراب شده است

رگلاتور یا تنظیم کننده مکانیکی وظیفه نگهداری شیشه را بر عهده دارد که شامل چرخ دنده های زیادی است، اگر مطمئن هستید که قطعات الکتریکی کار می کنند، خرابی شیشه بالابر به دلیل خرابی رگلاتور است.

خرابی موتور شیشه بالابر

یک شیشه ماشین که کار نمی کند می تواند به دلیل خرابی موتور شیشه بالابر باشد، هر پنجره دارای یک موتور الکتریکی جداگانه است، هنگامی که دکمه های بالا و پایین کردن شیشه بالابر فشار داده می شود، موتوری که از طریق یک چرخ دنده به رگلاتور متصل است، آن را می چرخاند تا آن را به حرکت درآورد، اگر
شکسته یا نیمه سوخته باشد، نیرویی برای حرکت دادن شیشه وجود ندارد.

این خرابی معمولاً با لرزش شیشه یا صدایی شبیه به ناله همراه است، همچنین با آمپرسنج نیز قابل تشخیص است و تعویض آن فقط باید توسط متخصص انجام شود، آسیب موتور معمولاً به دلیل استهلاک آن در اثر کار کردن زیاد می باشد.

یخ زدگی شیشه و قاب آن

بارش برف و دمای بسیار پایین باعث یخ زدن شیشه و چسبیدن آن به قاب می شود، اگر این یخ زدگی شدید باشد، موتور قدرت راه اندازی رگلاتور را نخواهد داشت، به همین دلیل رگولاتور شیشه خودرو کار نمی کند، در چنین مواقعی باید صبر کرد و وقتی ماشین در حال حرکت است، یخ روی شیشه ها به تدریج آب می شود.

خرابی سوئیچ بالابر

سوئیچ یا دکمه‌ای که برای بالا و پایین کردن شیشه فشار می‌دهید با هر بار فشار کمی فرسوده می‌شود، هنگام استفاده از آن، لطفاً مطمئن شوید که آن را به آرامی فشار دهید، در صورت امکان از دکمه های پشت کنسول استفاده کنید، یا در مورد شیشه های عقب، با استفاده از سوئیچ های جلو شیشه ها را جابه جا کنید، به احتمال زیاد سوئیچ همان شیشه آسیب دیده است.

مشکل سیم کشی

سوئیچ بالابر و موتور آن توسط یک سری سیم به هم وصل می شوند، اگرچه احتمال قطع شدن آن ها بسیار کم است، به عنوان مثال در حین تعمیری که اخیراً انجام داده اید، یکی از آن ها به طور تصادفی آسیب دیده و از سیم جدا شده است، که هنگام کار نکردن شیشه را بالا می برد.

قفل ایمنی کودک

اگر ماشین شما دارای قفل ایمنی کودک است، قبل از انجام هر کاری از فعال نبودن آن اطمینان حاصل کنید.

سوختگی فیوز مربوطه

از دیگر دلایل کار نکردن شیشه بالابر می توان به سوختن فیوز اشاره کرد، هر وسیله الکتریکی در کابین فیوز مخصوص به خود را دارد، جعبه فیوز خودرو معمولا در زیر کاپوت قرار دارد، برای پیدا کردن فیوز شیشه برقی، به دفترچه راهنما مراجعه کنید و در صورت سوختن آن را تعویض کنید.

ایراد مغزی سوئیج

مغزی سوئیچ می تواند دلیل کار نکردن شیشه بالابر خودرو شما باشد، اگر همه شیشه ها به طور همزمان بالا نمی روند و ماشین شما تک رله نباشد، به این معنی است که از رله های جداگانه برای شیشه های عقب و جلو استفاده می کند، و یا اصلا رله نداشته باشد احتمالا مشکل از مغزی سوئیچ یا پنل کلید های راننده است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
× چطور میتونم شما را راهنمایی کنم؟