پولی هرزگرد
پست شده در مقالات

هرزگرد چیست و چگونه کار می کند؟

هرزگرد در واقع مانند یک فولی مانند است که روی بلبرینگ نصب شده و فقط به بدنه موتور متصل است، وقتی تسمه روی قرقره های بالا و پایین قرار می گیرد، از هرزگرد برای تنظیم کشش آن کمک می گیرند، برای انجام این کار، پیچ روی هرزگرد را باز کنید و کشش تسمه را با ابزار مخصوص که معمولا یک وزنه است، تنظیم کنید.

معیار فنی برای تنظیم کشش تسمه این است که به راحتی حرکت نمی کند (به اصطلاح بازی کند) و همچنین آنقدر سفت نیست که نتوانید آن را با دست تکان دهید، لازم به ذکر است که هرزگرد ها همیشه برخلاف جهت فولی های هم جوار خود می چرخند.

با توجه به تنوع تسمه در موتور، انواع مختلفی از هرزگرد ها وجود دارد که در عین داشتن کاربران یکسان، از نظر شکل، ابعاد و محل نصب با هم تفاوت دارند، به عنوان مثال، هرزگرد کولر و هرزگرد انگشتی تایم و هرزگرد ثابت دینام و… نمونه های رایج از هرزگردها هستند.

دلایل خرابی هرزگرد

همانطور که در بالا ذکر شد، هرزگرد بر روی یک بلبرینگ نصب می‌شود و در صورت آسیب دیدن بلبرینگ، هرزگرد دچار لرزش می‌شود و به سرعت کارایی خود را از دست می‌دهد و دقیقا برعکس کار خود را انجام می‌دهد، یعنی به جای تسهیل فرآیند چرخش تسمه، به عنوان یک ترمز برای تسمه عمل می کند و در نهایت باعث پاره شدن آن می شود.

عدم استفاده از ابزار مخصوص برای کشش تسمه یا سفت کن تسمه تایم در صورت شل بودن تسمه، تسمه به درستی کار نمی کند و ابزارهای مربوطه به درستی از نیروی موتور استفاده نمی کنند و اگر خیلی سفت باشد، به تسمه فشار وارد می شود، فشار روی تسمه، که یک جسم الاستیک است، مستقیماً به خود هرزگرد منتقل می‌شود و به بلبرینگ‌های زیرین آسیب می‌رساند (به اصطلاح فنی کچل شوند) و هرزگرد به مرور زمان به صدا ایجاد می‌ افتد.

صدای جیر جیر اولین نشانه خرابی یا فرسودگی هرزگرد بزرگ تایم است، اگر صدای جیر جیر را نادیده بگیرید، می تواند در مدت کوتاهی به مشکل بزرگتری تبدیل شود.

بدترین اتفاقی که می تواند بیفتد این است که بلبرینگ ها آسیب ببینند، هرزگرد ها قفل کرده و در نهایت تسمه را پاره کند، در این مورد، دلایلی مانند بسته شدن خود هرزگرد و درست جا نیفتادن شیار های تسمه روی شیار های فولی بسیار مؤثر هستند.

هرزگرد اصلی را چگونه تقلبی تشخیص دهیم؟

کیفیت ساخت و اصالت این گونه وسایل فنی در ظاهر چندان به چشم نمی آید اما در صورت تصمیم به خرید آن باید به این نکته توجه داشته باشید که از آنجایی که این قطعات از بیرون به تسمه متصل می شوند، وجود کوچکترین شیار یا لبه تیز بر روی آن ها می تواند یک تهدید جدی برای سلامت تسمه به حساب بیاید.

تقریباً غیرممکن است که خریداران و حتی تعمیرگاه ها تفاوت بین هرزگرد اصلی از غیر اصلی را تشخیص دهند و به همین دلیل باید این قطعه حیاتی را از یک فروشنده معتبر خریداری کنید تا از خسارات بعدی جلوگیری کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
× چطور میتونم شما را راهنمایی کنم؟